Setter Vestfold på vikingkartet

Rundt 40 representanter for europeiske turiststeder og museer besøkte nylig Vestfold. Arrangementet er et ledd i arbeidet med å plassere fylket på kartet over Europas viktigste vikingdestinasjoner.

Av Einar Chr. Erlingsen

Deltagere fra åtte land ble i løpet av fire hektiske dager bla. presentert for Midgard Vikingsenter med gravhauger, museum og gildehall. I Tønsberg fikk de prøve seg som vikingroere, på smiing og annet håndverk. De fikk også smake på vår danske venn Jesper Lynges kokekunster.  Og i Sandefjord var det bla. fokus på frivillighet og håndverk. Rundreisen i Viking-Vestfold endte med et besøk til de imponerende rullesteinsmonumentene på Mølen.

Gjestene inngår alle i Destination Viking Association, et samarbeidsprosjekt i regi av Europarådet. Hensikten er å etablere de mange vikingdestinasjonene som en grenseløs turistattraksjon i form av en viking kulturløype. I alt deltar 16 nasjoner og mer enn 60 lokasjoner i samarbeidet. De som kom til Vestfold er hjemmehørende i Irland, England, Orknøyene, Færøyene, Island, Sverige, Frankrike og Norge.

Hensikten med arrangementet var å presentere deltagerne for Vestfolds mange vikingtidsminner. Disse vil i løpet av året bli offisielt bundet sammen gjennom Vikingveien i Vestfold, et prosjekt i regi av Vestfold fylkeskommune. Også Telemark vil antagelig bli inkludert i en utvidelse av denne kulturløypa etter hvert.

Fylkeskommunen/Kulturarv, samt Vestfoldmuseene og Oseberg Vikingarv sto bak arrangementet, som etter kommentarene å dømme var særdeles vellykket.

På Vikingodden i Tønsberg fikk deltagerne prøve seg på å ro vikingskip, å smi eller andre vikinghåndverk, og vikingkokk Jesper Lynges mat falt i smak. (Foto: Einar Chr. Erlingsen).

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights